МАНАСТИРСКА СТЪЛБА (Код в регистъра: 619)
Категория: Защитена местност
Площ: 36.45 хектара Местоположение:
1.
Област: Велико Търново, Община: Велико Търново, Населено място: гр. Велико Търново, с. Самоводене
2.
Област: Велико Търново, Община: Горна Оряховица, Населено място: с. Първомайци
Попада на територията на следните Регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ)/ Дирекции на Национални паркове:
Велико Търново - ул."Н. Габровски" 68
Документи за обявяване:
Заповед No.РД-124 от 09.02.2024 г., бр. 19/2024 на Държавен вестник
124-2024 г.
Цели на обявяване:
1. Опазване на характерен карстов ландшафт със скални отвеси с хазмофитна растителност, пещери, мизийски гори от космат дъб (Quercus pubescens) и вековни дървета дървовидна (турска) леска (Corylus colurna);
2. Опазване на местообитания на застрашени, уязвими и защитени видове, като: птици: черен щъркел (Ciconia nigra), египетски лешояд (Neophron percnopterus), голям ястреб (Accipiter gentilis), малък ястреб (Accipiter nisus), белоопашат мишелов (Buteo rufinus), обикновен мишелов (Buteo buteo), сокол скитник (Falco peregrinus), черношипа ветрушка (Falco tinnunculus), гарван (Corvus corax), алпийски бързолет (Apus melba), обикновен бързолет (Apus apus), скална лястовица (Ptyonoprogne rupestris), червенокръста лястовица (Hirundo daurica) и др.; прилепи: пещерен дългокрил (Miniopterus schreibersii) остроух нощник (Myotis blythii), голям подковонос (Rhinolophus ferrumequinum) и др.; растения: гола
копривка (Celtis glabrata) и др.:
3. Опазване на Прашната пещера – без повърхностна площ, с координати в координатна система WGS84 на пещерния вход: N 43.12422222; E 25.62205556 и дължина 151 метра – включена в регистъра на пещерите на Българската федерация по спелеология с номера: 2844; 213040.
Режим на дейности:
1. Забранява се строителство, с изключение на ремонт и реконструкция на съществуваща инфраструктура.
2. Забранява се търсене, проучване и добив на подземни
богатства (полезни изкопаеми).
3. Забранява се извеждане на голи и краткосрочно-постепенни възобновителни сечи, с изключение на сечи, свързани с премахване на неместни и
чужди видове за поддържане и възстановяване на местообитания. При провеждане на сечи не се маркират за отсичане стари дървета и дървета с хралупи и гнезда.
4. Забраняват се всякакви горскостопански мероприятия по време на размножителния период на птиците от 1 март до 15 август.
5. Забранява се внасяне, включително залесяване, на неместни и чужди растителни и животински видове.
6. Забранява се безпокоене, прогонване, улавяне на птици, събиране на яйца и разрушаване на активни и неактивни гнезда и гнездови ниши.
7. Забранява се разораване, залесяване и превръщане в трайни насаждения на земеделски затревени площи, поляни и други естествени открити пространства в горските територии.
8. Забранява се къмпингуване, бивакуване, лагеруване и палене на огън извън специално определени за това места.
9. Забранява се влизане в пещерите освен за проучвателни дейности; чупене, къртене и повреждане на пещерни и скални образувания.
10. Забранява се скално катерене, спускане, екипиране и преекипиране на катерачни маршрути, с изключение на катерачен сектор "G спортен" (включващ 5 бр. катерачни маршрути), с координати в координатна система WGS84 на крайните му точки: № 43.119; E 25.62563889 и № 43.11891667; E 25.62586111.
11. Забранява се скално катерене, спускане, екипиране и преекипиране на катерачни маршрути в катерачен сектор "G спортен" по време на размножителния период на птиците - от 1 март до 15 август.
12. Забранява се преминаване на моторни превозни средства освен за провеждане на горскостопански, аварийни и контролни дейности.
13. Забранява се управление и снимане с летящи апарати (дронове и др.) освен за провеждане на проучвателни и контролни дейности.
|
|
|